Çinden ithalat için gerekli belgeler nelerdir ?

Çinden ithalat yapabilmek için Şahıs, Limited veya Anonim Şirketinizin olması, ticaret odası veya esnaf sanatkarlara kayıtlı olmanız yeterlidir. Bazı ithalatı özel izin veya kayıta mahsus olan ürünlerde ek işlem yapılması gerekebilir. Örnek; Pil ve türevlerinin ithalatını gerçekleştirebilmek için TAP \’ a üye olmanız gerekmektedir.

İthalat işleminiz başladığı sırada kayıt işlemide diğer aşamalar gibi firmamız tarafından danışmanlığımız kapsamında gümrük firmasının aracılığıyla gerekli belgeler düzenlenip online olarak yaptırılır. İthalat için firma kaydının dışında satın aldığınız ürüne ait Proforma Fatura, Paketleme listesi, eğer ürünler özel bir kategorideyse ona ait belgeler (CE, Sağlık Raporu, vb.), Ödeme Dekontu, Konşimento kopyası gibi belgeler gerekmektedir. Çinden ithalat için gerekli belgeler  ithalata bağlı olarak düzenlenmesi firmamız tarafından danışmanlığımız kapsamında yapılmaktadır.

İthalat için gereken belgeler nelerdir ?

Proforma Fatura : Ticari satın alması yapılan ürüne ait satın alma esnasında kullanmak üzere tedarik edilen ön fatura.
Fatura : İthalatı gerçekleştirilen ürüne ait nihai fatura, ıslak imza ve kaşeli gümrüğe sunulmak üzere hazırlanır.
Paketleme Listesi : İthalatı gerçekleştirilen ürünlerin kilo ve kap bilgilerinin yer aldığı detaylı paketleme listesi.
CE : TSE kapsamında ithalatı gerçekleştirilen ürünler için uluslararası standartlarda geçerliliği olan CE belgesi. Aynı zamanda bu kategorideki ürünlerin özel bir etiketlemesi yapılmasıda gerekmektedir.
Sağlık Raporu : İthalatı gerçekleştirilen ürün sağlık bakanlığı kapsamında özel izne tabii olarak ithal edilecekse mutlaka sağlık raporu gerekmektedir. Aynı zamanda bu sağlık belgesinin doğruluğu mutlaka teyit edilmeli ve ürünlerin üzerindeki numaralarla eşleşmelidir.
Ödeme Dekontu : İthalatı gerçekleştirilen ürünlerin satın alınmasının yapıldığını ibraz etmek için banka transfer dekontları.

\"\"

İthalat işlemi sadece belgelerin tedariğiyle değil , bu belgelerin doğruluğunun teyit edilmesi, üretilen ürünler üzerindeki etiketlemeler, paketleme listesindeki içeriklerin doğruluğu, banka dekontunun gümrükte talep edilen şekilde düzenlettirilmesi, faturada ürünlerle ilgili bilgilerin eksiksiz bulunması vb. tüm dökümanların eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Yapılacak en ufak bir hata ithalatımızı zor duruma sokabilir ve istemediğimiz sonuçlarla karşılaşmamıza yol açabilir. Bu nedenle ithalat sürecinde belgelerin hazırlanmasını, satın almayı, yüklemeyi ve çekim işlemleri bir danışmanla birlikte yapmak sizi birçok riskten korur. Pars İthalat tüm bu danışmanlık hizmeti için sadece %5 komisyon karşılığında deponuza teslim edilene kadar ki tüm ithalat sürecini sizin adınıza yürütmektedir.

Scroll to Top